Ludzki mózg zużywa ponad 20% energii dostarczanej do organizmu, chociaż jego ciężar nie przekracza z reguły 2 procent masy ciała[1]. Tym, co jest najcenniejsze w diecie z punktu widzenia funkcjonowania układu nerwowego, są kwasy omega 3. Dlaczego? Ponieważ cząsteczki tych substancji stanowią podstawowy składnik budulcowy neuronów. Wśród kwasów omega-3 wyróżnia się przede wszystkim kwas DHA oraz EPA, z czego ten pierwszy stanowi aż ponad 40% wszystkich wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w mózgu.
Ryby – najcenniejsze źródło omega 3
Kwasy tłuszczowe omega-3 nie mogą być syntetyzowane przez organizm. Oznacza to, że powinnaś dostarczać je z pożywieniem. Ich najcenniejszym źródłem są oczywiście ryby, szczególnie łosoś, tuńczyk, sardynka, makrela i śledź. Kaja Mandecka, dietetyczka, podkreśla, że powinniśmy spożywać ryby 2- 3 razy w tygodniu (po 100-150 gram), ponieważ niedobory nienasyconych kwasów tłuszczowych mogą być niebezpieczne [2]. Co jest jednak najważniejsze, możesz sięgać po nie w takiej postaci, jaka najbardziej ci odpowiada. Niezbędne dla mózgu kwasy omega-3 znajdziesz w produktach Graal. Lekka sałatka z tuńczykiem czy łososiem, a może pyszna pasta na kanapkę? To, jak je przyrządzisz, zależy tylko od ciebie!
Chcesz poprawić pamięć? Jedz ryby!
Kwasy tłuszczowe wykazują wieloaspektowe, pozytywne oddziaływanie na kondycję mózgu. Przede wszystkim zapobiegają śmierci komórek, pomagają uszkodzonym neuronom w odzyskaniu połączeń z innymi neuronami, aktywują geny wspierające regenerację mózgu i dezaktywują te sprzyjające stanowi zapalnemu mózgu [3]. Co to oznacza w praktyce? Dołączając do diety ryby bogate w omega-3, poprawiasz pamięć i koncentrację. To szczególnie ważne, ponieważ codziennie twój mózg niczym gąbka chłonie nową wiedzę bez względu na to, czy czytasz książkę, spacerujesz z dzieckiem, czy właśnie pracujesz nad nowym projektem w pracy.
Kwasy omega-3 – profilaktyka chorób układu nerwowego
W czym jeszcze mogą okazać się pomocne kwasy omega-3? W walce z wieloma schorzeniami układu nerwowego, również tymi o charakterze autoimmunologicznym. Dietetyczka Małgorzata Wilkowska podkreśla, że dieta bogata w ryby/owoce morza może również zmniejszyć ryzyko zachorowania na SM (stwardnienie rozsiane – przyp. red.). Co jest tego przyczyną? Oczywiście obecność kwasów omega-3 wykazujących ochronny wpływ na neurony i zapobiegających uszkodzeniu ich osłon mielinowych, które stanowi główny czynnik powstawania choroby. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe, to także skuteczny środek w profilaktyce choroby Alzheimera. Zawarty w rybach kwas DHA redukuje kumulację beta-amyloidu – substancji odpowiedzialnej za powstawanie tzw. blaszek starczych charakterystycznych w przebiegu Alzheimera.
Jedz ryby Graal i niech cię głowa nie boli!
Z migreną nie ma żartów ─ to dolegliwość, na którą skarży się coraz więcej kobiet. Niestety wykazuje ona dość dużą oporność na leczenie farmakologiczne. Dobrą wiadomością jest jednak to, że skutecznie można z nią walczyć za pomocą diety, w tym posiłków sporządzanych na bazie ryb. Jak to możliwe? Migrena jest chorobą o podłożu zapalnym, dlatego istotną rolę w profilaktyce odgrywają substancje hamujące stan zapalny. Kwasy omega-3 zmniejszają poziom prostaglandyn i aktywność serotoniny, zmniejszając częstotliwość ataków migreny. W rezultacie nie tylko redukują występowanie napadów migreny, ale skracają czas ich trwania.
Ciesz się życiem – zawsze i wszędzie
Czy wiesz, że regularne spożywanie ryb może skutecznie poprawiać nastrój? I nie chodzi jedynie przyjemność jedzenia! Kolejnym powodem jest obecność w nich kwasów omega-3. Badania pokazują, że kwas eikozapentaenowy (kwas z grupy omega-3 zawarty w rybach – przyp. red.) może mieć korzystny wpływ na pracę mózgu i zapobiegać zaburzeniom nastroju – poprawia bowiem przepływ krwi, zapewniając lepszy dostęp składników odżywczych, np. glukozy, do mózgu. Odpowiednie stężenie kwasu DHA (również stanowiącego składnik omega-3) we krwi stymuluje ponadto wydzielanie przez mózg serotoniny, nazywanej potocznie hormonem szczęścia. Zwiększając ilość ryb w codziennym jadłospisie, zapobiegasz więc naturalnie występującym spadkom i wahaniom nastroju.
By dbać o odpowiedni poziom kwasów omega-3 w diecie, sięgaj po ryby Graal. To prosty i pyszny sposób, by zadbać o kondycję swojego mózgu. Pamiętaj, też, że inwestycja w zdrowie jest najlepszą z tych, które możesz dziś poczynić. Włączając ryby do swojego jadłospisu, inwestujesz w formę i dobry wygląd bez względu na upływ czasu.
[1] Casey Ken (2017) „The Casey Diet: add ten years to your life”. Źródło: https://bit.ly/2NT2lir
[2] Mandecka Kaja (2014), „Niezbędność i ryzyko spożycia produktów bogatych w kwasy omega 3”. Źródło: https://bit.ly/2YLX8Ks
[3] Mercola Joseph (2018), „Dobry tłuszcz”. Źródło: https://bit.ly/2YNNXJb
Cofnij