1. Pan Bagnat z tuńczykiem Graal
Pan Bagnat, zwana również kanapką nicejską, to prawdziwy francuski klasyk. Niegdyś jej podstawą były anchois, obecnie stanowią jedynie dodatek, a ich miejsce zajął tuńczyk z puszki. Jak przygotowa kanapkę nicejską z tuńczykiem?
Wystarczy przekroić wzdłuż bagietkę i usunąć z niej większość miąższu. Środek należy posmarować oliwą z oliwek, po czym natrzeć czosnkiem. Czas na przygotowanie sałatki, która wypełni Pan Bagnat. Należy obrać i drobno pokroić szalotkę, posiekać paprykę i oliwki. Odsączyć Tuńczyka kawałki w sosie własnym Graal i wymieszać z sałatką. Dodać marynowane karczochy, kapary, posiekane anchois, natkę pietruszki i bazylię do smaku. Napełnić kanapkę sałatką.
2. Kanapka z pastą rybną – kultowe danie ponad granicami
To danie stanowi najlepszy dowód, że krótka lista składników sprzyja wyrafinowanym smakom. Pojawia się we wspomnieniach z dzieciństwa osób z różnych stron świata, chociaż niejeden Polak zapewne uznałby je za narodową przekąskę. Nic w tym dziwnego – kanapka z pastą rybną przybiera różne odsłony w zależności od szerokości geograficznej. Do jej przygotowania zazwyczaj wykorzystuje się ryby z puszki. Sardynki, makrele, szproty Graal – po te ryby warto sięgać, aby przyrządzić pastę rybną.
Oto angielski przepis, w którym nie brakuje punktów wspólnych z tradycyjną polską kanapką. Należy rozgnieść odsączone sardynki i połączyć z masłem na gładką masę (ości powinny dać się łatwo rozdrobnić; dodają sporą dozę wartościowego białka, jednak można je wyjąć według własnych upodobań). Następnie dodać musztardę, posiekaną natkę pietruszki, przyprawić solą i pieprzem. Nałożyć na kanapkę. Można udekorować sałatą lub rukolą.
3. Chrupiąca kubańska kanapka
Do przygotowania słynnej Cubany wystarczy pieczywo, musztarda, żółty ser, wędzona szynka, pieczona wieprzowina i ogórki konserwowe. Jak ją przyrządzić?
Należy posmarować obie części chleba musztardą, po czym na dolnej części umieścić pokrojone ogórki, wieprzowinę, szynkę i ser. Całość włożyć do piekarnika lub opiekacza na około dwie minuty.
4. Okazała Muffuletta
Muffuletta to kultowa kanapka rodem z Nowego Orleanu. Jest wysoka, warstwowa i bardzo sycąca. Do jej przygotowania warto wykorzystać niewielki okrągły chlebek, szynkę z indyka i żółty ser. Ważną rolę odgrywają także dodatki takie jak czerwona cebula, pomidor, rukola, papryka, kapary, ogórki konserwowe czy oliwki. Chociaż Muffuletta prezentuje się okazale, jej przygotowanie jest naprawdę łatwe.
Wystarczy na wysokości trzech czwartych chleba odciąć jego górę i wyciąć środek. Dolną część należy posmarować masłem (w tradycyjnym przepisie to masło czosnkowe), po czym układać warstwy pokrojonych w kostkę ogórków, pomidorów, papryki i oliwek. Poszczególne warstwy przekładać serem i szynką, dodać pokrojoną w piórka cebulę i kapary. Przykryć całość górną częścią chleba. Kanapkę przekroić na ćwiartki.
5. Aromatyczna kanapka z pastrami
Pastrami to danie o ciekawej historii obecne między innymi w tradycjach kulinarnych Żydów czy Turków. Ta kultowa kanapka kojarzy się jednak przede wszystkim z kuchnią USA, która czerpie wpływy z kultur imigrantów z różnych stron świata. Najważniejszym elementem dania jest specjalnie przygotowana wołowina.
Do przyrządzenia takiej kanapki potrzebny jest również żytni chleb, żółty ser, kiszona kapusta i sos rosyjski przygotowany na bazie majonezu, keczupu, chrzanu, cebuli i ostrej papryki. Najpierw należy ułożyć na chlebie plasterki sera i zapiec je w piekarniku. Następnie nałożyć pastrami, kapustę i posmarować sosem. Przykryć drugą kromką. Można podawać z ogórkami kiszonymi lub piklami.
Cofnij