Zdrowe tłuszcze – podstawa diety w profilaktyce chorób serca
Dla prawidłowo funkcjonującego serca i układu krążenia niezwykle istotne jest zdrowe odżywianie. To ono stanowi ważny filar profilaktyki schorzeń sercowo-naczyniowych. Co ważne, eksperci formułujący zalecenia dotyczące tego, co powinien zawierać prawidłowy jadłospis, zwracają uwagę przede wszystkim na tłuszcze. Ich różne rodzaje mogą mieć zbawienny wpływ na zdrowe serce i naczynia krwionośne, jednak części z nich warto się wystrzegać. Za najbardziej wartościowe kardiolodzy uznają tłuszcze roślinne takie jak oliwa z oliwek, a także tłuszcze ryb. Takie wnioski wysnuli specjaliści wskutek obserwacji społeczeństw mieszkających w krajach Morza Śródziemnego, a także Eskimosów.
Wśród kluczowych zaleceń jest:
- ograniczenie w jadłospisie nasyconych kwasów tłuszczowych, a zamiast nich spożywanie tych wielonienasyconych,
- zminimalizowanie w swoim menu nienasyconych kwasów tłuszczowych trans,
- minimum dwa razy w tygodniu zjadanie porcji ryb (przynajmniej jedna z nich powinna zawierać ryby tłuste).
Krótko mówiąc – wdrażanie tych zasad do codziennego jadłospisu sprowadza się do zastąpienia tłuszczów zwierzęcych tymi pozyskiwanymi z roślin, a także znajdującymi się w rybach.
Jakie tłuszcze służą sercu?
Jak zauważa lek. med. Krzysztof Rewiuk z Katedry Chorób Wewnętrznych i Gerontologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, wielonienasycone kwasy tłuszczowe można podzielić na 2 grupy:
- kwasy omega-6 (pochodzenia roślinnego, zawarte np. w olejach słonecznikowym, lnianym, wiesiołka)
- kwasy omega -3 (zawarte w mięsie ryb i w tranie)[1].
Dbając o układ sercowo-naczyniowy, warto więc włączyć te produkty do swojej diety i zadbać o ich odpowiednio większą ilość w porównaniu do innych tłuszczów. Lekarz dodaje też, że kwasy omega-3 znajdujące się w rybach i tranie zmniejszają śmiertelność z powodu chorób serca i udaru mózgu m.in. poprzez zmniejszenie częstości groźnych zaburzeń rytmu serca[2]. Warto jednak zauważyć, że nie każda ryba ma taką samą zawartość cennych kwasów omega-3.
Szczególnie wartościowe są tłuste ryby, a wśród nich:
- łosoś,
- tuńczyk,
- makrela
- sardynki,
- śledzie.
Niski indeks glikemiczny ryb – ważna korzyść dla zdrowego serca
Wszystkie te gatunki dostępne są wśród propozycji Graal. Oprócz zawartości zdrowych tłuszczów ryba wspiera prawidłowe funkcjonowanie serca ze względu na niski indeks glikemiczny. To dlatego wielu dietetyków wskazuje, że powinna znaleźć się w idealnym posiłku z niskim IG, więc warto wziąć ją pod uwagę, komponując zdrowe śniadanie, obiad czy kolację.
Sekret zdrowych serc Eskimosów
Kolejne badania wskazują, że z czasem jedynie przybywa dowodów na to, jak korzystne dla układu sercowo-naczyniowego jest spożywanie ryb. Ciekawostką jest fakt, że już w latach 60. przeprowadzono obserwacje w tym zakresie, porównując mieszkańców Danii i Eskimosów na Grenlandii. Już wówczas odnotowano, że zawały serca wśród Eskimosów występowały rzadko. Jak zauważa prof. dr hab. n. med. Longina Kłosiewicz-Latoszek, kolejne obserwacje potwierdziły, iż wysokie spożycie ryb w porównaniu z niskim, zmniejsza ryzyko zgonów wieńcowych, nagłych zgonów sercowych oraz zgonów ogółem[3]. To dobitny dowód na to, że ryby realnie przekładają się na kondycję serca i naczyń krwionośnych.
Ryby Graal – ważny element diety dla zdrowego serca
Ryby to prawdziwa skarbnica zdrowych tłuszczów i kwasów omega-3. Składniki te są obecne także w rybach z puszki Graal. To doskonałe rozwiązanie, żeby zadbać o swoje serce, a przy tym cieszyć się różnorodnością smaków. Smakowite śledzie, łososie, makrele i wiele innych najbardziej wartościowych gatunków w różnych odsłonach – w Graal znajdziesz najsmaczniejsze sposoby, aby zatroszczyć się o serce. Ryba z puszki jest równie dobra jak ta świeża, a przy tym pozwala zaoszczędzić czas i jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem. Stanowi sposób na to, żeby cieszyć się walorami zdrowotnymi i smakowymi bez charakterystycznego zapachu towarzyszącego przyrządzaniu świeżej ryby. Dodatkowo ryba z puszki Graal jest idealna zarówno na lunch do pracy, jak i na wykwintną kolację. Szukasz inspiracji na zastosowanie naszych produktów w codziennym menu? Sprawdź przepisy stworzone przez kulinarnych ekspertów!
[1] Rewiuk K. (2012) Oleje roślinne i tłuszcze ryb w profilaktyce sercowo-naczyniowej [w:] Medycyna Praktyczna. Źródło: https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/lista/78974,oleje-roslinne-i-tluszcze-ryb-w-profilaktyce-sercowo-naczyniowej (data dostępu: 1.07.2021 r.)
[2] Ibidem
[3] Kłosiewicz-Latoszek L. Znaczenie ryb w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych. Źródło: https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/choroby-ukladu-krazenia/znaczenie-ryb-w-profilaktyce-chorob-sercowo-naczyniowych/ (data dostępu: 1.07.2021 r.)
Cofnij