Świeża ryba
Ryby w każdej postaci, zarówno te wędzone, smażone, pieczone, duszone, są bardzo zdrowe i powinny stanowić stały element jadłospisu każdego dbającego o zdrową dietę. Najwięcej wartości mają jednak świeże ryby i to przy ich wyborze należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ zdarza się, iż ich świeżość nie jest tak oczywista.
Oko świeżej ryby jest błyszczące i wypukłe (czasem też płaskie, w zależności od rodzaju ryby). Zaznaczona jest wyraźnie źrenica. Niepokojącymi cechami jest matowe i zapadnięte oko, które może świadczyć o tym, iż ryba ta nie jest najświeższa.
Mięso świeżej ryby powinno być sprężyste a łuski powinny być błyszczące. Matowość łusek lub jakiekolwiek ubytki na skórze są niepokojącym objawem. Najlepszą metodą na sprawdzenie elastyczności mięsa jest delikatne naciśnięcie ryby palcem. Jeżeli powstałe wgłębienie wróci do pierwotnego stanu, oznacza to, że ryba z pewnością jest świeża, natomiast jeżeli pozostanie ów dołek możemy śmiało rezygnować z zakupu takiej ryby.
Oskrzela świeżej ryby powinny być krwistoczerwone z widocznie zarysowanymi listkami skrzelowymi. Jeżeli ich kolor jest przyblakły oznacza to, że ryba została złowiona jakiś czas temu i już nie należy do najświeższych.
Cofnij