19 czerwca 2019 |

Możesz zrobić dużo więcej, by zadbać o swój mózg. Odwdzięczy ci się lepszą koncentracją i szybszym zapamiętywaniem. Jak to zrobić? Skorzystaj z rad naukowców i jedz ryby bogate w kwasy omega-3!

Skup się!

Zawarte w rybach kwasy omega-3 to wielozadaniowe substancje, które dbają nie tylko o twoją skórę, włosy, paznokcie czy prawidłowe funkcjonowanie układów wewnątrz organizmu. Wpływają korzystnie także na twój mózg. Dbając o dietę bogatą w kwasy omega-3, zapamiętywanie będzie przychodzić ci znacznie łatwiej. Kolejny plus to poprawa koncentracji. To między innymi z tych powodów te cenne substancje są zalecane także dzieciom, które intensywnie przyswajają wiedzę.

Ryby Graal na dobry nastrój

Dieta bogata w kwasy omega-3 to inwestycja w dobrą kondycję mózgu teraz i w przyszłości. Co ciekawe, te cenne składniki obecne przede wszystkim w rybach wpływają na dobry nastrój i zapobiegają depresji. Jak podkreśla dr inż. Katarzyna Marciniak-Łukasiak z Katedry Technologii Żywności SGGW, pozytywny wpływ kwasów tłuszczowych omega-3 polega między innymi na działaniu przeciwdepresyjnym poprzez sprzyjanie prawidłowemu działaniu funkcji błon komórek nerwowych kory mózgu[1]. Bogatym źródłem kwasów omega-3 są ryby Graal, które łatwo włączysz do codziennego menu. Przygotujesz z nich pyszne posiłki dla siebie i bliskich. Świadomość ich dobroczynnego wpływu na mózg to dodatkowa motywacja, by sięgnąć po te wartościowe superfoods!

Jak kwasy omega-3 wpływają na zdrowie mózgu?

Zdrowy mózg to nie tylko dobra pamięć i koncentracja. Jak podkreśla Agnieszka Wilczyńska z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Śląskiego, profilaktyka zdrowotna i dieta bogata w niezbędne kwasy tłuszczowe jest istotnym czynnikiem sprzyjającym utrzymaniu zdrowia psychosomatycznego. Coraz częściej kwasy tłuszczowe omega-3 są dołączane przez lekarzy psychiatrów do tradycyjnych metod leczenia zaburzeń afektywnych[2]. Fakty mówią same za siebie. Pozytywny wpływ wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 zaobserwowano w leczeniu zaburzeń psychicznych i chorób układu nerwowego, w tym depresji, schizofrenii czy choroby Alzheimera. Suplementacja omega-3 jako uzupełniająca forma terapii jest opisywana jako szczególnie skuteczna – zauważa Wilczyńska [3].

Wiesz już, jak ważne i wielokierunkowe działanie mają kwasy omega-3 na twój mózg. Pamiętaj, że najlepiej skorzystasz z ich potencjału, jedząc ryby bogate w te substancje. Połącz przyjemne z pożytecznym, wybierając zdrowe ryby Graal obfitujące w kwasy omega-3.


[1] Marciniak-Łukasiak Katarzyna (2011) „Rola i znaczenie kwasów tłuszczowych omega-3”, [w:] „Żywność. Nauka. Technologia. Jakość”. Nr 6 (79)
[2],[3] Wilczyńska Agnieszka (2013) „Kwasy tłuszczowe w leczeniu i zapobieganiu depresji”, [w:] „Psychiatria Polska”, tom XLVII

>


go back

More news

19 sierpnia 2019

Grillowane ryby z puszki – tego jeszcze nie jadłaś!

Czy wiesz, że w Hiszpanii i Portugalii ryby z puszki to ważny element zarówno codziennych przekąsek, jak i wykwintnych dań? Sposób wykorzystania tych wartościowych, lecz wciąż niedocenianych produktów może cię zaskoczyć. Kelli Foster z magazynu  „The Kitchen” zachwyca się potencjałem sardynek z puszki, które przygotowuje na imponującą ilość sposobów! Dziennikarka na pierwszym miejscu stawia minimalizm […]

czytaj więcej

15 sierpnia 2017

Odkryj linię DIABETIC!

Nowa linia makreli DIABETIC to innowacja na rynku, dedykowana do diabetyków oraz wszystkich tych, którzy dbają o zdrowie i chcą być fit. Filety z makreli w wodzie z linii DIABETIC dostępne są w dwóch wersjach smakowych: z papryczką jalapeno oraz z cytryną i pieprzem. Niski indeks glikemiczny produktu (IG<50) sprawia, że makrela zapewnia uczucie sytości […]

czytaj więcej

1 lipca 2017

Salatino 7 zbóż – poznaj moc ziaren!

Cechą wszystkich sałatek Salatino jest fakt, że stanowią one zbilansowany posiłek – z przemyślanymi składami zapewniającymi odpowiednią zawartość składników odżywczych oraz kaloryczność. Wyjątkowość najnowszej linii Salatino – która docelowo będzie się opierać o 7 różnych zbóż – kryje się w mocy super foods, czyli produktach mających wybitnie korzystny wpływ na nasze zdrowie. Salatino to kompozycja […]

czytaj więcej