22 listopada 2019 |

RYBA DOBRA NA KREW. 23 LISTOPADA – DZIEŃ HONOROWEGO KRWIODAWSTWA.

Krew to swego rodzaju najcenniejszy lek, do jakiego mamy dostęp. To dlatego, że nie można jej spreparować w sposób maszynowy i nie istnieje krew syntetyczna. Nie da się zastąpić tego produktu, a jest on niezbędny w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu człowieka – a więc w tym, co mamy najcenniejszego. Dzięki oddawaniu krwi można realnie uratować życie innego człowieka.

Jakie trzeba spełniać wymogi, by móc oddawać krew?

Przede wszystkim trzeba być osobą pełnoletnią, świadomie decydującą o kwestii oddawania swojej krwi. Dopuszcza się pobieranie krwi od osób do 65 roku życia. Ponadto należy być osobą zdrową, a także mieścić się w normach dotyczących zdrowej, optymalnej masy ciała. Osoby zbyt szczupłe, o niskim BMI (współczynnik masy ciała) nie są dopuszczane do oddawania krwi, gdyż mogłoby to osłabić ich stan zdrowia.

Dlaczego warto pamiętać o rybie w kontekście krwi?

Jedzenie ryb jest zdrowe – to pewnie wie większość osób. Między innymi zawierają pełnowartościowe białko, są źródłem jodu, cynku, selenu, fluoru… Ale skupmy się na tym, co ryby mogą nam dać w kontekście zdrowia układu sercowo-naczyniowego, inaczej zwanego krwionośnym.

Za korzystny wpływ ryb na układ krwionośny odpowiadają przede wszystkim tłuszcze. I to nie byle jakie, bo najzdrowsze, działające przeciwzapalnie – kwasy tłuszczowe omega-3. Są to związki, których organizm człowieka nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować, dlatego musimy dostarczać je ciału wraz z pożywieniem. I to właśnie ryby okazują się najlepszym źródłem tych kwasów tłuszczowych, w szczególności dotyczy to tłustych ryb morskich, jak:

– łosoś,

– śledź,

– pstrąg,

– sardele,

– szprot,

– węgorz.

Kwasy omega-3 charakteryzują się szerokim działaniem, które obejmuje także układ sercowo-naczyniowy:

– zmniejszają procesy zapalne, a więc redukują procesy miażdżycowe w ścianach naczyń krwionośnych,

– przyczyniają się do zmniejszenia zawartości szkodliwego cholesterolu LDL we krwi,

– pośrednio wpływają na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi,

– za ich pośrednictwem zmniejsza się ryzyko występowania zbyt dużej krzepliwości krwi.

Czy ryby w puszkach też są tak korzystne?

Oczywiście! Należy zapomnieć o czasach, w których baliśmy się puszkowanych produktów ze względu na wykorzystane do ich opakowania materiały. Obecna technologia to nowoczesne materiały, bezpieczne do spożycia. Substancje wykorzystywane do produkcji opakowań puszek oraz sam proces pakowania muszą spełniać bardzo restrykcyjne normy. Dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa. Także sama jakość i wartość odżywcza ryb puszkowanych nie jest znacznie odmienna od ryb surowych. Co więcej, te w puszce mogą być nawet korzystniejsze np. pod względem zawartości kwasów tłuszczowych omega-3, gdy mamy do czynienia z rybą w puszce w oleju (w którym przecież też mamy omega-3!). Podsumowując, jedzmy ryby na zdrowie także dla naszej krwi – a już przede wszystkim wtedy, gdy chcemy dołączyć do szanownego grona Honorowych Krwiodawców.

Autor: Żaneta Michalak, dietetyk

Źródła:

Kris-Etherton PM, Harris WS, Appel LJ. Fish consumption, fish oil, omega-3 fatty acids, and cardiovascular disease. Circulation. 2002; 106:2747-57.

 Mozaffarian D, Ascherio A, Hu FB, et al. Interplay between different polyunsaturated fatty acids and risk of coronary heart disease in men. Circulation. 2005; 111:157-64.

Erkkila AT. Et al.: Effects of fatty and lean fish intake on blood pressure in subjects with coronary heart disease using multiple medications. Eur J Nutr. 2008 Sep;47(6):319-28.

 


Cofnij

Pozostałe aktualności

3 marca 2023

Test smaku – FAQ

TEST SMAKU KONSERW Z SOSEM POMIDOROWYM – CZĘSTE PYTANIA Co testowaliśmy? W teście wzięły udział 2 rodzaje ryb: Filet z makreli w sosie pomidorowym Szprot w sosie pomidorowym Kto realizował badanie? ABR SESTA Market Research and Consulting dla Graal SA Jakie techniki zostały zastosowane? Technika badawcza: CAPI, badanie odbyło w central location z użyciem kwestionariusza […]

czytaj więcej

1 marca 2023

Loteria Graal 2023 – dołącz i wygraj!

Wygraj 50 000zł lub 10 000zł nagrody tygodniowej. Kup 2 dowolne produkty Graal, zachowaj dowód zakupu i zarejestruj w formularzu na stronie loteryjne! Dołącz TU  *Szczegóły i regulamin na promocja.graal.pl oraz na stronie organizatora smolar.pl *Promocja trwa od 28/02 do 08/04/2023  

czytaj więcej

6 lutego 2023

Zielona rewolucja z Graal!

Zielona rewolucja z Graal trwa, kolejne „zielone produkty” w portfolio Graal to sałatki na bazie warzyw pełnych superfoods, a głównym bohaterem jest tofu. Skosztuj pierwszego takiego produktu na rynku! ➡️ Misa warzyw z tofu, komosą ryżową, batatami i pestkami dyni ➡️ Misa warzyw z tofu, kaszą jęczmienną, szpinakiem i nasionami konopi  

czytaj więcej