22 listopada 2019 |

RYBA DOBRA NA KREW. 23 LISTOPADA – DZIEŃ HONOROWEGO KRWIODAWSTWA.

Krew to swego rodzaju najcenniejszy lek, do jakiego mamy dostęp. To dlatego, że nie można jej spreparować w sposób maszynowy i nie istnieje krew syntetyczna. Nie da się zastąpić tego produktu, a jest on niezbędny w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu człowieka – a więc w tym, co mamy najcenniejszego. Dzięki oddawaniu krwi można realnie uratować życie innego człowieka.

Jakie trzeba spełniać wymogi, by móc oddawać krew?

Przede wszystkim trzeba być osobą pełnoletnią, świadomie decydującą o kwestii oddawania swojej krwi. Dopuszcza się pobieranie krwi od osób do 65 roku życia. Ponadto należy być osobą zdrową, a także mieścić się w normach dotyczących zdrowej, optymalnej masy ciała. Osoby zbyt szczupłe, o niskim BMI (współczynnik masy ciała) nie są dopuszczane do oddawania krwi, gdyż mogłoby to osłabić ich stan zdrowia.

Dlaczego warto pamiętać o rybie w kontekście krwi?

Jedzenie ryb jest zdrowe – to pewnie wie większość osób. Między innymi zawierają pełnowartościowe białko, są źródłem jodu, cynku, selenu, fluoru… Ale skupmy się na tym, co ryby mogą nam dać w kontekście zdrowia układu sercowo-naczyniowego, inaczej zwanego krwionośnym.

Za korzystny wpływ ryb na układ krwionośny odpowiadają przede wszystkim tłuszcze. I to nie byle jakie, bo najzdrowsze, działające przeciwzapalnie – kwasy tłuszczowe omega-3. Są to związki, których organizm człowieka nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować, dlatego musimy dostarczać je ciału wraz z pożywieniem. I to właśnie ryby okazują się najlepszym źródłem tych kwasów tłuszczowych, w szczególności dotyczy to tłustych ryb morskich, jak:

– łosoś,

– śledź,

– pstrąg,

– sardele,

– szprot,

– węgorz.

Kwasy omega-3 charakteryzują się szerokim działaniem, które obejmuje także układ sercowo-naczyniowy:

– zmniejszają procesy zapalne, a więc redukują procesy miażdżycowe w ścianach naczyń krwionośnych,

– przyczyniają się do zmniejszenia zawartości szkodliwego cholesterolu LDL we krwi,

– pośrednio wpływają na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi,

– za ich pośrednictwem zmniejsza się ryzyko występowania zbyt dużej krzepliwości krwi.

Czy ryby w puszkach też są tak korzystne?

Oczywiście! Należy zapomnieć o czasach, w których baliśmy się puszkowanych produktów ze względu na wykorzystane do ich opakowania materiały. Obecna technologia to nowoczesne materiały, bezpieczne do spożycia. Substancje wykorzystywane do produkcji opakowań puszek oraz sam proces pakowania muszą spełniać bardzo restrykcyjne normy. Dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa. Także sama jakość i wartość odżywcza ryb puszkowanych nie jest znacznie odmienna od ryb surowych. Co więcej, te w puszce mogą być nawet korzystniejsze np. pod względem zawartości kwasów tłuszczowych omega-3, gdy mamy do czynienia z rybą w puszce w oleju (w którym przecież też mamy omega-3!). Podsumowując, jedzmy ryby na zdrowie także dla naszej krwi – a już przede wszystkim wtedy, gdy chcemy dołączyć do szanownego grona Honorowych Krwiodawców.

Autor: Żaneta Michalak, dietetyk

Źródła:

Kris-Etherton PM, Harris WS, Appel LJ. Fish consumption, fish oil, omega-3 fatty acids, and cardiovascular disease. Circulation. 2002; 106:2747-57.

 Mozaffarian D, Ascherio A, Hu FB, et al. Interplay between different polyunsaturated fatty acids and risk of coronary heart disease in men. Circulation. 2005; 111:157-64.

Erkkila AT. Et al.: Effects of fatty and lean fish intake on blood pressure in subjects with coronary heart disease using multiple medications. Eur J Nutr. 2008 Sep;47(6):319-28.

 


Cofnij

Pozostałe aktualności

7 lutego 2024

Konkurs na Facebooku Graal

W kuchni czujesz się jak ryba w wodzie? Weź udział w konkursie Graal x Jump i wygraj! Wystarczy, że stworzysz przepis na smakowitą kolację z produktem od Graal i umieścisz swoje zgłoszenie pod postem konkursowym na Facebooku.   Zobacz regulamin: Regulamin_konkursu_Graal_7.02.2024

czytaj więcej

9 października 2023

Najlepsza marka w kategorii ryby pelagiczne

Co to była za gala! Podczas obchodów 10-lecia MSC Polska – chroń morza i oceany marka #Graal została nagrodzona jako najlepsza w Polsce, w kategorii TOP BRAND PELAGIC (Najlepsze marka w kategorii ryby pelagiczne). Serdecznie dziękujemy za wyróżnienie i cieszymy się, że możemy wraz z #MSCPolska od lat pracować na rzecz lepszej przyszłości i ochrony […]

czytaj więcej

13 czerwca 2023

Nasz pakt z oceanem

Z dumą informujemy, że nasz pakt z oceanem się rozszerza, tak samo jak nasze zaangażowanie w ochronę zasobów naszej planety. Kawałki tuńczyka w sosie własnym i kawałki tuńczyka w oleju to najnowsze produkty w naszym portfolio, które dołączają do rodziny produktów MSC! Jesteśmy przekonani, że dzięki Twojemu wsparciu to dopiero początek naszej podróży ku lepszej […]

czytaj więcej